środa, 9 marca 2016

Najsłynniejsi wegetarianie

Najsłynniejsi wegetarianie

Dieta wegańska i wegetariańska kojarzona jest ze zdrowiem i pięknem oczyszczonego z toksyn organizmu. Zyskuje obecnie coraz większą popularność. Należy jednak wiedzieć o tym, że już wcześniej była ona doceniana przez wielkich tego świata. Przedstawimy dzisiaj sylwetki kilku bardzo sławnych wegetarian.


Siła warzyw

Wiele osób uważa, że naprawdę sycące i zdrowe mogą być tylko potrawy zawierające mięso. Nic bardziej mylnego. Wielu znanych sportowców, takich jak bokser Mike Tyson, czy Mac Danzig, który jest bardzo znanym zawodnikiem Mieszanych sztuk walki z licznymi sukcesami na koncie. Obaj Panowie do najmniejszych nie należą i mają dużo siły. Niektórzy mogliby być zaskoczeni faktem, że są oni wegetarianami. Zgodnie twierdzą, że chociaż początkowo dieta odebrała im trochę sił, to przestawienie się na nią sprawiło, że szybciej leczyli po walkach kontuzję i dochodzili do siebie. Wegetarianizm początkowo pojawił się w ich życiu z miłości do zwierząt, teraz jednak stał się dla nich stylem życia. Innym dobrym przykładem, że dieta wegetariańska dodaje sił, może być profesjonalny kanadyjski wrestler polskiego pochodzenia, Walter „killer” Kowalski.

Potęga umysłu czerpana z warzyw

Wiedziałeś, że Tomasz Edison był wegetarianinem? Podobnie Albert Einstein. Pytany o wybór diety wegetariańskiej Einstein odpowiedział „Tak, żyję bez tłuszczy zwierzęcych, bez mięsa, nie jem ryb, ale wiecie, czuję się całkiem nieźle. Wydawało mi się zawsze logicznym, że człowiek nie jest stworzony do bycia mięsożercą.”

Znasz na pewno markę sygnowaną jabłuszkiem. Jej twórca, Steve Jobs, również zasila szeregi słynnych wegetarian. Obdarzony niezwykle kreatywnym umysłem wynalazca był bardzo zagorzałym zwolennikiem diety wege. Jego przyjaciel, Daniel Kottke, opowiedział kiedyś historię o wielkim zamiłowaniu Jobsa do marchewek. Podobno jadł ich dziennie tak dużo, że jego skóra zaczęła nabierać intensywnie pomarańczowej barwy. Z czasem nawyki żywieniowe Jobsa stawały się coraz bardziej restrykcyjne. Miało to miejsce za sprawą fascynacji książką Arnolda Ehreta, fanatyka kulturystyki. Wyznawał on regułę, że dieta powinna składać się jedynie z owoców i miękkich warzyw, które pomagają budować ładne mięśnie.
Pod wpływem książki Ehreta, Jobs zrezygnował z dotychczasowej diety Romańskiej, zaprzestał spożywania jakichkolwiek produktów zbożowych, zbóż oraz mleka.

Chyba każdy słyszał o Pitagorasie, chociażby w szkole. Nie każdy jednak wie, że nie spożywał on mięsa. Pitagoras natomiast jest uważany za jednego z ojców filozofii wegetarianizmu zachodniego świata. Jego zdaniem zabijanie zwierząt było furtką do okrucieństwa pozwalającego człowiekowi na złamanie barier i zabicie drugiego człowieka. Jak pisze William Stroup, słowo „wegetarianizm” stało się popularnie używane dopiero po roku 1847. Do tego momentu dieta wege była nazywana dietą naturalną, dietą warzywną albo właśnie dietą Pitagorasa.

Władza i aktywność

Znanym na całym świecie przykładem aktywności w obronie praw zwierząt była piękna, francuska aktorka i modelka, Brigitte Bardot. Wegetarianizm, według Bardot, był inicjatywą odpowiedzialnych obywateli. Odrzucając konsumpcję mięsa, pokazują oni w najlepszy sposób swoje zdanie na temat niehumanitarnego i okrutnego traktowania zwierząt na fermach, podczas transportu i podczas rzezi bilionów zwierząt, które są poświęcane dla konsumpcji każdego roku.

Bill Clinton był 42 prezydentem Stanów Zjednoczonych, osobą o ogromnym zasięgu i realną możliwością wpływu na losy świata. Jeszcze na początku swojej kariery w białym domu zajadał się hamburgerami, kochał steki, grillowane mięso i frytki. Wszystko uległo zmianie po jego pobycie w New Hampshire, gdzie prasa okrzyknęła go „pączusiem”. Clinton postanowił się za siebie wziąć, pomógł mu w tym osobisty trener i doradcy. Po przemianie, w trakcie której schudł 20 funtów (około 10 kilogramów), mówił, że zawdzięcza to weganizmowi. Jego drastyczna zmiana diety spowodowana była początkami problemów z sercem oraz troską i dobrą radą zaufanego lekarza.

Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że wegetarianinem był Mohamed Gandhi, indyjski przywódca duchowy i polityczny. Nie tylko sam stosował ten sposób żywienia, ale także szerzył jego idee na świecie. Mówił, że sam w młodym wieku praktykował spożywanie mięsa, jednak każdy powinien być wegetarianinem, aby mieć siłę do życia w zgodzie ze światem.

Artyści lubią wegetarianizm

Natalie Portman, Prince, Pamela Anderson, Lew Tołstoj, Leonardo da Vinci, Ozzy Osbourne, co ich łączy?
Wszyscy są wegetarianami.

Prince pytany o wegetarianizm odpowiadał, że razem z żoną stosują się do tej diety od bardzo dawna. Mówił też, że w młodości jadł mięso, mimo że zawsze bardziej lubił potrawy bezmięsne. Jego podejście do żywienia zmieniło się, kiedy poza walorami smakowymi poznał pozostałe zalety utrzymywania diety wege.

Natalie Portman jest restrykcyjną wegetarianką od kiedy skończyła 8 lat, zobaczyła wtedy demonstracyjną operację laserem na kurczaku podczas konferencji medycznej, na którą zabrał ją ojciec. Przerwała na jakiś czas restrykcyjna dietę, kiedy była pierwszy raz w ciąży, ale powróciła do niej po okresie karmienia piersią. Teraz nie je nawet miodu, gdyż ten pochodzi od zwierząt.


Słyszeliście, że Ozzy Osbourne odgryzł głowę nietoperzowi na scenie? Ale teraz jest wegetarianinem. Stało się to za sprawą jego asystentki, która pokazała mu artykuł na temat traktowania zwierząt przeznaczonych na ubój. Po przejściu na wegetarianizm mówił „Czuję się bardzo dobrze, także moja dusza jest zdrowsza. Właśnie dla własnej duszy zdecydowałem się odrzucić mięso i wszelkie produkty mleczne. Zrezygnowałem z czego się dało, bo kiedy jesteś w trasie jesz, co popadnie… burgery i wszystko… tylko w trasie naginam zasady mojej diety.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz