czwartek, 10 marca 2016

Gdzie mogą zaopatrywać się zwolennicy diety wege?

W diecie wege niezwykle istotna jest jakość produktów, które wykorzystujemy w kuchni. Nie chcąc przyrządzać swoich posiłków ze składników modyfikowanych genetycznie, konsumenci coraz częściej dbają o swoją świadomość źródła pochodzenia towarów, za które płacą. Zatem gdzie wymagający konsument-wegetarianin powinien się zaopatrywać? Czy za zakupy wysokiej jakości zapłaci więcej?

Supermarket dobrą opcją…
Jeśli chodzi o produkty wegetariańskie, to na przestrzeni lat wielkie, sieciowe supermarkety przeszły pozytywna przemianę. Jeszcze 15 lat temu rzadko spotykaliśmy w nich specjalne działy „bio”, z żywnością ekologiczna, niemodyfikowaną genetycznie. Utrudniony był też dostęp do np. mleka sojowego czy tofu. Dziś z nabyciem tych towarów nie ma najmniejszego problemu. Jest to odpowiedź rynku na rosnące zapotrzebowanie konsumentów. Dobrze jest mieć świadomość, że w pobliskim supermarkecie dostaniemy chociaż jakiś procent potrzebnych nam produktów, takich jak różnego rodzaju oleje czy egzotyczne owoce i warzywa (często takie, których nie spotkamy w osiedlowym zieleniaku). Należy jednak pamiętać, że w ofercie sieciówek na pewno nie znajdziemy wszystkiego, co chcielibyśmy kupić. Mankamentem zakupów wegetarianina w supermarkecie może być także dosyć wygórowana cena niektórych towarów. Ponadto nie powinniśmy się raczej spodziewać, że produkty oferowane na dziale owocowo-warzywnym będą zawsze produkowane organicznie, bo to znacznie zawyża koszt towarów, a wysoka cena kłóci się z modelem biznesowym reprezentowanym przez sieciowe hipermarkety.
Sklepy ze zdrową żywnością kluczem do sukcesu
Specjalizują się one w sprzedaży produktów organicznych ze sprawdzonych źródeł. Szerokość asortymentu jest w nich co najmniej zadowalająca. W takich punktach zakupimy różne odmiany zboża oraz mąki (bardziej i mniej popularnych), produkty pełnoziarniste oraz różne odmiany warzyw i owoców. Ponadto znajdziemy w nich gotowe dania wegetariańskie, co pozwoli zaoszczędzić nam siedzenia w kuchni. W sklepach specjalistycznych kupimy też zdrowe przekąski, produkty na wagę w przystępnych cenach (orzechy, suszone owoce) czy mleko sojowe i jego produkty. Takie sklepy mogą stać się nieocenioną skarbnicą produktów, które doceni każdy wegetarianin. Nie chodzi tylko o produkty dość dobrze znane, ale i te zupełnie nowe i egzotyczne. W zamian za bogactwo oferty takich sklepików, możemy jednak spodziewać się dosyć wysokiej ceny, bo jak wiadomo jakość kosztuje. Ponadto takie wyspecjalizowane placówki znajdziemy dużo częściej w dużych miastach, zdecydowanie mniej jest ich wciąż w mniejszych miejscowościach, co może być uciążliwe dla części zwolenników diety wegetariańskiej, czy wegańskiej.
Targowisko i gospodarstwo
Wysokiej jakości produktów organicznych możemy szukać również na targowiskach. Robiąc zakupy w takim miejscu powinniśmy zachować jednak czujność. Nie mamy pewności skąd pochodzą nieetykietowane produkty i czy rzeczywiście są one wyprodukowane organicznie. W tym przypadku musimy zdać się na własną intuicję lub na zapewnienia sprzedawcy. Zaletą zakupów na bazarku niewątpliwie są ceny, bo są one niższe nawet o 40 procent, w porównaniu do towarów oferowanych w sklepach ze zdrową żywnością czy tych w supermarketach. Jako wadę można uznać fakt, że na targowisku dostaniemy głównie surowe warzywa i owoce, ewentualnie orzechy i suszone owoce. Rzadziej spotkamy tak oleje i inne produkty przydatne w diecie wegetariańskiej.
Ciekawą opcją wydaje się być zakup produktów organicznych prosto od gospodarza. Znacznie obniży to cenę towarów za sprawą wyeliminowania marży da pośrednika. Ponadto decydując się na taką „współpracę”, możemy być pewni, że nasze jedzenie jest świeże. Wybierając możliwość osobistego odbioru towarów od gospodarza, mamy możliwość sprawdzenia warunków oraz procedur, jakie stosuje on w czasie produkcji płodów rolnych.
Pełnoziarnisty chleb i pieczywo bez nabiału
Tworząc mapę punktów, w których może zaopatrywać się każdy wegetarianin warto zamieścić dobrą piekarnię. Taką, która specjalizuje się w wyrobie pieczywa pełnoziarnistego, z produktów organicznych lub bez zawartości jaj i nabiału. Pomoże nam to zaoszczędzić czas, który musielibyśmy spędzić na wypiekaniu domowego pieczywa.
Kluby zakupowe i sklepy etniczne
Ideą klubów zakupowych jest zgromadzenie co najmniej trzech lub czterech członków lub rodzin. Wówczas można dokonywać zakupów na większa skalę w specjalistycznych hurtowniach, które trudnią się w sprzedaży zdrowej żywności. Pozwala to na uzyskanie atrakcyjnych rabatów i znacznego obniżenia kosztów naszych zakupów. Kontakt do takich hurtowni bez problemu znajdziemy w Internecie. Warunkiem współpracy jest jednak dokonywanie zakupów hurtowych.
Czym są sklepy etniczne? Są to placówki zlokalizowane w tak zwanych dzielnicach etnicznych. Często spotykamy je na Zachodzie Europy. Dają nam one możliwość poznania nowych smaków i aromatów, które wzbogacą i urozmaicą nasze posiłki.

Jak można zauważyć, wegetarianie mają całkiem spory wybór miejsc i opcji, w których mogą robić zdrowe zakupy. Nie są skazani jedynie na własną pomysłowość i zapał do uprawiania grządek, co znacznie ułatwia zróżnicowanie naszej diety w nowe, ciekawe produkty. Bo przecież fakt, iż decydujemy się na zdrową dietę nie musi oznaczać spożywania w kółko tych samych dań z powtarzających się artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz